czego potrzebujesz, aby zacząć szydełowanie
Narzędzia

I wyszło szydło z worka… czyli czego naprawdę potrzebujesz, aby zacząć szydełkować? – cz. 1

Zakupy… Zakupy, zakupy, zakupy… Która z nas ich nie kocha? Kochamy je wszystkie, chociaż każda na inny sposób i każda kocha kupować co innego. 
 
Nie jarają mnie ubrania, umiarkowanie lubię kupować buty, obok biżuterii, perfum i kosmetyków przechodzę obojętnie, chyba, że potrzebuję. Książki. Książki i włóczki to inna historia.
 
Ale nie o tym. Dzisiaj o narzędziach, surowcach i gadżetach., czyli o tym, czego potrzebujesz, aby zacząć szydełkować.
 
Dzisiaj pokażę Wam mój magazyn, a właściwie kilka pudeł, które nazywam magazynem, a które zalegają w mężowskim gabinecie…
 
Zacznijmy od…
 
... Szydełek
Czego potrzebujesz, żeby zacząć szydełkować, odpowiedni rozmiar szydełka
Są zrobione z najróżniejszych materiałów: aluminium, plastik, drewno bambusowe… Od wyboru do koloru. Co komu się podoba i najlepiej leży w ręce. Z tym, że nie spotkałam się jeszcze z szydełkami poniżej 3 mm zrobionych z bambusa. Zazwyczaj są metalowe, nie wiem czemu. 
 
W każdym razie spotkać je można w najróżniejszych rozmiarach, w zależności od rodzaju robótki. Im cieńsza nić, tym cieńszego szydełka będziesz potrzebować. Ja osobiście nie używam szydełek poniżej 2,5 mm, z tego prostego względu, że póki co, dzierganie koronek mnie nie interesuje.
 
O dobieraniu szydełka do włóczki napisałam tu.
 
Spotkałam się z trzema typami oznaczeń rozmiarów: mamy system amerykański, brytyjski i europejski (czyli nasz stary dobry metryczny w mm). Amerykanie stosują oznaczenia literowe, jednak zazwyczaj we wzorach podają także wartości w mm (i chwała im za to, bo większość dostępnych w internetach wzorów pisana jest oznaczeniami US). Rzadko kiedy spotykam się z brytyjskimi oznaczeniami, ale warto je znać, żeby nie zdziczeć, jak się je zobaczy. Poniżej ściąga, na wszelki wypadek 🙂
 
Czego potrzebujesz, aby zacząć szydełkować
Tabelka pobrana ze strony All Free Crochet
Na rynku dostępne są także długie szydełka zakończone korkiem lub sznurkiem. Są to szydełka do splotów tunezyjskich. Świetna sprawa dla tych, którzy tak jak ja kochają robienie na drutach bez wzajemności. (O tym może kiedy indziej). Sploty na nich są gęste, milusie w dotyku i wyglądają jak robione na drutach.
 
Ja sama posiadam podstawowy zestaw metalowych szydełek w piórniku, z czego używam rozmiarów od 3,0 do 6,0 mm oraz kilku plastikowych szydełek dużych rozmiarów do grubszych włóczek typu YarnArt Alpine.
 
Ostatnią moją miłością są właśnie szydełka tunezyjskie. Zakupiłam zestaw metalowych, z blokerem na końcu, ale i tak najczęściej (póki co) używam rozmiary od 6 do 7 mm. Takie mam włóczki. Są one idealne do większych projektów typu koc, poduszka. Jeżeli robię opaskę na uszy bądź rękawiczki – zwykłe szydełko wystarczy. Szerzej o ściegach tunezyjskich przeczytasz tu.

Wiesz już wystarczająco na temat szydełek! Przejdź do drugiej części!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

RSS
Follow by Email
Facebook
Pinterest
Instagram