jak zacząć szydełkowanie
Podstawy szydełkowania

Jak zacząć, czyli podstawowe sploty cz. 1

Chcesz zacząć szydełkowanie, ale nie znasz podstaw? Gdy już masz włóczkę i szydełko, możesz zacząć czarować. To naprawdę proste. Nie ważne, jak trzymasz szydełko, ja trzymam je tak, jak mi wygodnie w danym momencie. Przeczytaj jednak moje 5 rad, które ułatwią ci początki.
Na filmikach wykorzystano włóczkę YarnArt Jeans Plus, którą z czystym sumieniem polecam do wszelkich projektów. Jest to mieszanka bawełny i akrylu, gdzie jednak ta pierwsza dominuje. Sprawia to, że jest ona uniwersalna w użytku. Więcej o tym przeczytasz tutaj.
 
Bez ceregieli więc, zacznijmy!
 
Z tego posta poznasz podstawowe ściegi na szydełku:

Jak zacząć szydełkowanie - łańcuszek

 
Robimy pętlę i zaciskamy tak, aby zostawić odrobinę luzu przy szydełku. Nawijamy na szydełko od dołu nić. Przeciągamy przez istniejącą pętlę. Pierwsze oczko łańcuszka gotowe. Powtarzamy, aż uzyskamy pożądaną ilość oczek. Z góry łańcuszek powinien przypominać warkocz, spod spodu zaś powinien mieć malutkie “wzgórki”. 
 
Pamiętaj, że nigdy nie wkłuwamy się w pierwsze oczko łańcuszka! W zależności od ściegu, którym pracujemy, omijamy jedno, dwa lub trzy oczka.

Oczko łączące

Wkłuwamy się w drugie oczko łańcuszka od szydełka. Nawijamy na szydełko od dołu nić. Przeciągamy przez wkłute oczko i pętlę na szydełku.

Półsłupek

Wkłuwamy się w drugie oczko łańcuszka od szydełka. Nawijamy na szydełko od dołu nić. Przeciągamy przez wkłute oczko. W ten sposób otrzymujemy dwie pętle na szydełku. Nawijamy na szydełko od dołu nić. Przeciągamy przez obie pętle na szydełku. Powtarzamy do końca rzędu.

Półsłupek z narzutem

Nawijamy na szydełko od dołu nić. Wkłuwamy się w oczko. Ponownie nawijamy na szydełko od dołu nić. Przeciągamy przez wkłute oczko. W ten sposób otrzymujemy trzy pętle na szydełku. Przeciągamy nić przez wszystkie pętle na szydełku (trzy). Powtarzamy do końca rzędu.

Słupek

Nawijamy na szydełko od dołu nić. Wkłuwamy się w oczko. Ponownie nawijamy na szydełko od dołu nić. Przeciągamy przez wkłute oczko. W ten sposób otrzymujemy trzy pętle na szydełku. Nawijamy na szydełko od dołu nić. Przeciągamy przed dwie pętle. Ponownie 
nawijamy na szydełko nić. Przeciągamy przez pozostałe dwie pętle.

Słupek podwójny

Nawijamy na szydełko od dołu nić dwa razy. Wkłuwamy się w oczko. Ponownie nawijamy na szydełko od dołu nić. Przeciągamy przez wkłute oczko. W ten sposób otrzymujemy cztery pętle na szydełku. Nawijamy na szydełko od dołu nić. Przeciągamy przed dwie pętle. Ponownie nawijamy na szydełko nić. Przeciągamy przez pozostałe dwie pętle. Ponownie nawijamy na szydełko nić. Przeciągamy przez pozostałe dwie pętle.

Słupki mnogie zawsze przeciągamy po dwie pętle, dopóki na szydełku nie zostanie jedna pętla.
 
Wiem, to sporo jak na pierwszy rzut, ale na pewno świetnie sobie poradziłaś/eś! 
 
Teraz odpocznij, napij się czegoś, a potem przejdź do kolejnego posta, gdzie nauczysz się nowych rzeczy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

RSS
Follow by Email
Pinterest
Instagram