jak zrobić pierwsze amigurumi
Techniki

Amigurumi – magiczne ściegi

Chcesz zrobić twoje pierwsze amigurumi, ale nie wiesz jak? Nie wiesz, co to redukcja ani magic ring? Chcesz pomocy? Dobrze trafiłaś/eś. Jeżeli nie masz jeszcze niezbędnych narzędzi, przeczytaj “Amigurumi – z czym to się je?“. Jeżeli przyszłaś/przyszedłeś właśnie z tamtej strony, zaczynajmy!

Jak zrobić amigurumi - magic ring

Na początku może to się wydawać nieco skomplikowane, coś się zakłada, przekłada, zaciska i bach! Jest! Prawda jest taka, że zrobienie takiego magicznego kółka zajmuje 10 sekund przy odpowiedniej wprawie, a znajomość tego triku procentuje.
 
Bo można zrobić dwa oczka łańcuszka i wtedy w tym pierwszym 6 półsłupków, a jak! Kto cwanemu zabroni? Tylko wtedy trzeba się liczyć z tym, że na samym środku naszej robótki zostanie dziura. Dziura, przez którą wypełzać, niczym pająk, będą białe nitki wypełnienia. I po co to komu? Magic ring załatwi sprawę, bo zaciśnie się ten otworek i już nic z niego nie wyjdzie. A nić i tak się schowa w środku.

Magiczne kółko - instrukcja

Aby zrobić magic ring, zakładamy nić, jak do pierwszej pętli łańcuszka. Nić robocza powinna znajdować się na wierzchu, tworząc dużą pętlę. Zahaczamy ją szydełkiem od spodu dużej pętli i wyciągamy. Na szydełku powinna nam się stworzyć mniejsza pętla.
 
Następnie chwytamy dalszą część nici roboczej i przeciągamy przez pętlę na szydełku, tym razem nad dużą pętlą. Zaciskamy. W ten sposób stworzyliśmy podstawę. Końcowa część nici powinna znajdować się na dole. Teraz wokół tego kółka, w stronę końcowej nici robimy potrzebną nam ilość półsłupków, obejmując nić końcową. Potem zakładamy znacznik w ostatnim półsłupku i ciągniemy za nić końcową. W ten sposób zaciskamy nasze magiczne kółko.

Podwójny półsłupek

Stosuje się go, aby zwiększyć liczbę oczek w robótce, przy dzierganiu kulistych kształtów, na przykład – głowy czy tułowia.
 
Brzmi groźniej, niż jest naprawdę. Robimy półsłupek w naszym oczku. Potem w tym samym oczku robimy kolejny półsłupek. Dobrze jest zrobić je odrobinę ściślej, żeby uzyskać zaokrąglenie, a nie kąt.

Redukcja, czyli półsłupek łączony

 
O laboga! Co to? Jak sama nazwa wskazuje, używa się tego, do zmniejszenia liczby oczek w robótce. I również bardziej straszy nazwą niż stopniem trudności.
 
Wkłuwamy się w oczko i wyciągamy przez nie pętlę, jak do półsłupka. Na szydełku mamy dwie pętle. Następnie wkłuwamy się w kolejne oczko i również wyciągamy nić, jak do półsłupka. Teraz mamy trzy pętle na szydełku. Nabieramy nić  przeciągamy ją przez wszystkie pętle na szydełku (w liczbie 3). Et viola! Mamy półsłupek łączony, zwany redukcją!

Wykończenie

W momencie, gdy już skończyłaś/eś jakąś część zabawki, pojawia się pytanie, jak to zaszyć. Najlepiej jest zrobić to przy pomocy plastikowej igły. 
Nawlekamy na nią obciętą nić. Następnie przewlekamy ją od środka przez każde oczko, jakie nam zostało. Zaciskamy – powinno nam się pięknie zamknąć. Pozostałą nić chowamy w czeluściach głowy.
 
I jak? Jasne? Jasne, że jasne! Możesz poćwiczyć ze mną robienie amigurumi w poście “Jak czytać wzory angielskojęzyczne“, gdzie poznasz podstawowe oznaczenia w języku angielskim i zobaczysz, jak krok po kroku robię króliczą zakładkę ze wzoru Little Yarn Friends. Niech to będzie twoje pierwsze amigurumi!
 
Zapraszam i do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

RSS
Follow by Email
Pinterest
Instagram