Torba Lola - wzór na szydełko baner
Projekty

Torba Lola – wzór na szydełko

Kocham króliki – od kiedy adoptowałam Lolę, bardzo porusza mnie los tych uszatych żarłoków. Dlatego regularnie wspomagam finansowo i rzeczowo Fundację Azyl dla Królików, zarówno osobiście, jak i w ramach projektu Marchewlove Pole. I to właśnie poprzez ten projekt w świat poszła zrobiona przeze mnie torba, w pięknym szmaragdowym kolorze, którą postanowiłam nazwać na cześć mojej uszatej jędzy. A co tam! Niech ma! Dzisiaj udostępniam wzór na szydełko Torby Lola.

Torba Lola - wzór na szydełko

Torbę tę robi się szybko, a nawet bardzo szybko (tylko mnie zajęło to więcej niż tydzień, bo, oczywiście – pojawiła się huba i też mnie absorbował). W zależności od tego, jaki rozmiar chcesz uzyskać, możesz zwiększyć/zmniejszyć liczbę oczek łańcuszka o parzystą ilość. I możesz też dowolnie zwiększać/zmniejszać liczbę rzędów. Pamiętaj tylko, żeby wykonywać naprzemiennie słupki i słupki reliefowe, tzn. słupek reliefowy zahaczać o słupek zwykły z poprzedniego rzędu, a słupek zwykły robić na słupku reliefowym poprzedniego rzędu. Ale zaraz, zaraz… Wróć!…

Słupek reliefowy - Co to?

Słupek reliefowy lub patentowy to taki, który wykonuje się, wkłuwając szydełko nie pod dwie nitki ściegu poprzedniego rzędu, ale pod sam ścieg, np. słupek. Mamy dwa rodzaje słupków reliefowych: przednie i tylne, a różnią się one tym, że przy przednim słupku reliefowym wkłuwamy się – nomen omen – od przodu robótki od słupek poprzedniego rzędu, a tylny – uwaga, niespodzianka! – od tyłu robótki. Ot i cała filozofia.

Podaję tutaj link do całkiem fajnego bloga z fototutorialem, gdzie przy okazji znajdziesz kilka ciekawych wzorów. (A o tym, jak czytać angielskojęzyczne wzory napisałam tutaj).

Torba Lola - czego będziesz potrzebować?

Tak naprawdę, to nada się każda bawełniana włóczka i pasujące do niej szydełko. Ja użyłam sznurka bawełnianego do makramy o grubości 2 mm i szydełka 5.0 mm. Uznałam też, że lepiej się sprawdzi trochę sztywniejszy materiał, chociaż torba i tak wyszła dosyć elastyczna. Przyda ci się także marker do ściegów i nożyczki.
 
Do torby możesz przytroczyć łańcuszek albo pasek, który zrobisz sama. Ja wybrałam tę pierwszą opcję.
 
Od ciebie zależy, czy torba będzie miała podszewkę, a ja poprosiłam koleżankę, żeby uszyła mi pasującą podszewkę z wodoodpornej tkaniny.
Skróty:
o.ł. – oczko łańczuszka
sł. – słupek
2 sł. w 1 o. – dwa słupki w jedno oczko
sł w tp – słupek w tylną pętlę
słrelp – słupek reliefowy przedni
ps – półsłupek
psr – półsłupek rozszerzony
o.ś. – oczko ścisłe
() – liczba oczek w rundzie
** x … – powtórz x razy sekwencję między *
Uwagi:
1. Nie traktuję 3 oczek łańcuszka na początku każdego rzędu, jako słupek, a tak naprawdę, unikam ich. Ja zrobiłam fałszywy słupek. Jeżeli chcesz poznać ten ścieg, przejdź tutaj. 
2. Jeżeli runda zaczyna się słupkiem zwykłym, to powinna kończyć się słupkiem reliefowym i na odwrót. 
3. W rundzie 28 te 3 oczka łańcuszka to tzw. pikotek. Pikotki te służą za pętle na karabińczyki od paska/łańcuszka na ramię i są OPCJONALNE. 
4. 14 oczek łańcuszka, które potem przerabiamy półsłupkami to rączka torby. Długość rączek można dowolnie modyfikować, w zależności od potrzeb.
5. Pasek można wykonać dowolną techniką, a potem doczepić z obu stron karabińczyki. Jeżeli nie chcesz paska, nie musisz wykonywać pikotków. 
Wykonanie:
Dno torby
30 o. łańcuszka
R. 1 – 3 o.ł., sł. w 4 o.ł; po 1 sł w każde o.ł. aż do końca; 6 sł w ostatnie o.ł. po 1 sł w każde kolejne o.ł. od spodu, 5 sł. w ostatnie o.ł. o.ś. w pierwszy sł. (68)
R. 2 – 3 o.ł, sł. w to samo o.ł.;sł. w każde kolejne o.ł. x 28; *2 sł w 1 o.* x 6; sł. w każde kolejne o.ł. x 28; *2 sł w 1 o.* x 5; sł. w pierwsze o.ł. rundy, o.ś. w pierwszy sł. rundy (80)
R. 3 – 3 o.ł, sł. w to samo o.ł.;2 sł w 1 o x 1; sł. w każde kolejne o.ł. x 26; *2 sł w 1 o.* x 7; sł. w każde kolejne o.ł. x 26; *2 sł w 1 o.* x 5; sł. w pierwsze o.ł. rundy, o.ś. w pierwszy sł. rundy (104)
Boki torby, nie przerywając:
R. 4 – 3 o.ł, sł w tp. w to samo o.ł.; sł w tp w każde kolejne o. aż do końca rundy; o.ś. w pierwszy sł. rundy;
R. 5 – 3 o.ł, sł. w to samo o.ł.; *słrelp, sł*x 51; słrelp, o.ś. w pierwszy sł. rundy (104)
R. 6 – 3 o.ł, słrelp. w to samo o.ł.; *sł, słrelp*x 51; sł., o.ś. w pierwszy sł. rundy (104)
R. 7 – 26 – powtarzaj rundy 5-6
R. 27 – 1. o.ł., ps w to samo oczko; *psr, sł*x 6; 14 o.ł.; opuszczamy 8 o. poprzedniego rzędu; *ps, psr* x 22; 14 o.ł.; opuszczamy 8 o. poprzedniego rzędu; *psr, ps*x 16, o.ś. w pierwszy ps rundy (104)
R. 28 – o.ś. w 11 kolejnych o; 14 ps w każde o.ł.; o.ś. w każdy kolejne o. x 22; 3 o.ł; o.ś. w każdy kolejne o. x 22; 14 ps w każde o.ł, o.ś. w każde kolejne o. x 22; 3 o.ł.; o.ś. w każdy kolejne o. x 10, o.ś. 
Wykończenie:
Obcinamy nić i chowamy koniec. Wszywamy zapięcie i/lub podszewkę. Doczepiamy pasek. 
 
Torbę można przyozdobić własnoręcznie zrobionym chwostem lub pomponem.
 
Zamieszczam schemat, jeżeli jesteś wzrokowcem:
Torba Lola - wzór na szydełko

I wersję do druku, gdybyś chciała poszydełkować off-line:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

RSS
Follow by Email
Pinterest
Instagram